Elementy strategii marketingowej B2B

Dobra strategia marketingowa firmy, pomoże rozwinąć Twój biznes. Nie ma wątpliwości, że poprzez usystematyzowane i skoordynowane działania promocyjne  zwiększysz sprzedaż.

Kluczowe elementy strategii marketingowej

Odpowiednio dobrana strategia marketingowa uwzględnia przede wszystkim etap rozwoju na jakim znajduje się Twoja firma. Plan strategiczny potrzebny dla nowo powstałej działalności będzie zupełnie inny niż plan dla istniejącej już wiele lat, rozpoznawanej marki.

Strategia marketingowa dla początkujących

W tym artykule przedstawimy elementy strategii marketingowej mającej na celu zwiększenie rozpoznawalności marki. To jedne z pierwszych etapów strategii marketingowej dla nowo powstałych działalności.

  • Autoprezentacja

Badania wykazują, że średni czas uwagi osoby dorosłej wynosi około sześciu do ośmiu sekund. Tylko kilka sekund, aby zwrócić na siebie uwagę. Jeśli w tym czasie uda Ci się zainteresować rozmówcę, masz niewiele ponad minutę, aby wzbudzić zaufanie potencjalnego klienta.
Dlatego tak ważne jest umiejętność interesującego przedstawienia siebie i swojej firmy.

Jak się przygotować?
W kilku zwięzłych zdaniach opisz siebie i swoją działalności jako rozwiązanie problemu.
W czym jesteś w stanie pomóc Twojemu rozmówcy?
Przedstaw korzyści płynące ze współpracy z Tobą i Twoją firmą. Jedna minuta autoprezentacji to zbyt krótki czas, aby wymienić wszystkie usługi czy produkty jakie oferujesz. Skup się tylko na tych, które zainteresują Twojego potencjalnego klienta.
Krótko wspomnij o doświadczeniu jakie posiadasz, lub kto już skorzystał z Twojej oferty. Może konkurencja słuchacza lub bardzo podobna branża?
Na koniec wspomnij jeszcze raz nazwę swojej firmy najlepiej poprzez łatwy do zapamiętania slogan.

  • Wykorzystaj Media Społecznościowe

Wybór kanału komunikacji zależy od tego jaką masz ofertę i w jakich mediami Twój potencjalny konsument spędza najwięcej czasu.
LinkedIn to jeden z najlepszych mediów społecznościowych do generacji lodów B2B.
Dla tych, którzy zastanawiają się, czy zainwestować czas i zasoby w strategię LinkedIn, proponujemy sprawdzić statystyki LinkedIn, aby docenić ich wartość.

  • Zainwestuj w Kampanie PPC

Wspaniałą rzeczą w reklamach typu „pay per click” jest to, że pozwala Ci kupić drogę na szczyt rankingu wyszukiwania w odniesieniu do warunków specyficznych dla oferowanej usługi. Łatwość, z jaką można zobaczyć zwrot z inwestycji, jest fantastyczna… jeśli reklama nie działa, po prostu ją wyłącz.

Bądź jednak ostrożny! Zbyt często widzimy, że firmy ponoszą ogromne rachunki, ponieważ:

    1. Reklamy PPC, które uruchamiają, nie są trafnie sprecyzowane

    2. Słowa kluczowe, na które są kierowane, są zbyt szeroko pojęte

    3. Strona docelowa, nie jest przyjazna dla użytkownika

Unikaj wyżej wymienionych błędów a PPC stanie się niezwykle cennym źródłem potencjalnych klientów.

  • Wykorzystaj moc video

Zainwestuj w dobrze przygotowany film wyjaśniający, w jaki sposób Twój produkt lub usługa może pomóc w rozwiązaniu problemów Twojego potencjalnego klienta.
Kanały takie jak YouTube czy media społecznościowe pozwalają na bezpłatną dystrybucje Twojej prezentacji, a video jest obecnie jedną z najpopularniejszych form przekazu informacji.

  • Skorzystaj z usług call-centre

Tym, co odróżnia strategie marketingowe B2B od ich odpowiedników B2C, jest cykl sprzedaży. Czas potrzebny użytkownikowi na przejście z zainteresowania do zakupu jest znacznie dłuższy. Skuteczny zespół telemarketingowy zobowiązuje się do zamknięcia tej transakcji.

  • Analiza zachowań konsumenta

Obecnie na rynku jest duży wybór systemów CRM, które będą służyć Tobie i Twoim pracownikom jako bank informacji. Będzie to baza danych jaką zbierzesz o wszystkich klientach, tych obecnych, byłych i potencjalnych. Pamiętaj, aby wszystkie informacje były dokładnie zapisane w systemie.
Wyniki raportowania z solidnego systemu CRM mogą pomóc w zidentyfikowaniu trendów, słabych stron i mocnych stron w podejściu do sprzedaży.
WAŻNE
Jakość informacji jakie wpisujesz do systemu będzie odzwierciedlona w jakości raportów.
Zbyt często zespoły sprzedaży B2B pomijają wprowadzanie cennych informacji do systemu CRM firmy, więc marketerzy powinni aktywnie monitorować i podejmować działania, aby zapewnić wysoką jakość danych.

elemnty strategii marketingowej

Email marketing

E-mail marketing w B2B nie jest martwy jak niektórzy uważają, tylko bardzo się zmienił. Dawno minęły czasy „rozpylania” wiadomości w e-mail marketingu, w którym lista danych B2B byłaby kupowana od strony trzeciej, a ogólne wiadomości e-mail wysyłane do wszystkich. Teraz marketerzy działający w tej dziedzinie muszą zaoferować czytelnikom zachęcający powód, aby włączyć się do ich bazy danych lub wykazać uzasadnione zainteresowanie biznesowe adresatem poczty elektronicznej, aby zaspokoić nowe przepisy GDPR.

Podziel e-maile na segmenty i dostosuj odpowiednio treść to specyficznej grupy odbiorców. Szybko zauważysz wzrost liczby otwartych wiadomości.

  • Dbaj o swoich klientów

Utrzymanie klienta jest dużo tańsze niż uzyskanie nowego. Dlatego nawiązywanie silnych relacji z bazą klientów jest kluczowe. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest utrzymywanie kontaktu poprzez e-mail marketing.

Zapytaj klientów o ich adres e-mail, gdy odwiedzają Twój sklep lub witrynę. Następnie spraw, aby twoja komunikacja była pouczająca, pomocna i profesjonalna – coś, czego Twoi klienci będą oczekiwać z niecierpliwością.

Zadowolony klient z pewnością zarekomenduje Twoje usługi innym. A świetne opinie mogą stać się Twoją armatą marketingową.

  • Poproś o opinię

Przyszli klienci są znacznie bardziej skłonni do przyjścia na pokład po zapoznaniu się z przykładami Twojej pracy. Czasem w celu znalezienia rozpoznawalnej marki, z którą wcześniej współpracowałeś lub firmy działającej w podobnej branży. Klienci cenią sobie referencje ponad wszystko, dlatego warto poprosić obecnych klientów o wystawienie opinie w wyszukiwarce google.

  • Stopa zwrotu z inwestycji

ROI może być realizowany na kilka sposobów, a nie tylko w sprzedaży bezpośredniej. Pamiętaj, że działania marketingowe mogą być podejmowane w celu poprawy świadomości marki lub przeciwdziałania problemowi percepcji, z którym masz do czynienia. Dlatego upewnij się, że od początku jasno określiłeś cel kampanii marketingowej i wprowadziłeś odpowiednie środki.
WAŻNE
Pamiętaj, aby mierzyć zwrot z inwestycji i likwidować wszelkie działania, które nie przynoszą rezultatu!

Elementy strategii marketingowej konkurencji

To co działa w jednych firmach niekoniecznie musi sprawdzać się w innych. Każda z firm powinna wypracować własną metodę i ją później udoskonalać. Niezależnie od tego, które z elementów marketingu B2B sprawdzają się obecnie, warto nieustannie testować nowe rozwiązania.

Twoja strategia marketingowa powinna na bieżąco podążać za nowinkami technologicznymi w komunikacji. Warto stale dodawać nowe metody do paska narzędzi marketingowych. W końcu, dopóki się czegoś nie sprawdzi, nie można tego oceniać.

O autorze

Joanna Tracey BeeBrilliant! Marketing

Joanna Tracey – współzałożyciel BeeBrilliant! Doświadczony marketer a jej specjalność to strony internetowe i kampanie reklamowe. Razem z mężem stworzyli BeeBrilliant! Marketing, aby pomóc mniejszym i większym firmom czerpać korzyści z marketingu w sieci.