10 Kluczowych Strategii Marketingu Cyfrowego dla Startupów
Startupy marketingowe mogą wydawać się przytłaczające i zniechęcające, jeśli myślisz, że bezpośrednio konkurujesz z gigantycznymi firmami, które działają w branży od dziesięcioleci.
To jednak zły sposób patrzenia na marketing cyfrowy startupów!
Kiedy zakładasz nową, mniejszą firmę, masz asa w rękawie, którego nie ma nikt inny, nawet najwięksi konkurenci. Twoją USP (Unikalna cecha oferty).
Bez względu na to, jaki rodzaj produktów i usług sprzedajesz, masz możliwość wyróżnienia się poprzez wykorzystanie tego, co odróżnia Twój startup od innych firm i co najważniejsze, pokazanie tego swojej konkretnej grupie docelowej.
Pomożemy Ci zrobić to we właściwy sposób dzięki najlepszym cyfrowym strategiom marketingowym dla startupów.
1. Dokładnie poznaj osoby, do których kierujesz swoje działania, tworząc buyer personas.
Czy próbowałbyś zwrócić uwagę swojego rozpieszczonego, wybrednego kota karmą dla psów?
Podobnie, jeśli chcesz zdobyć kawałek rynku dla swojego startupu, musisz dokładnie wiedzieć, z kim rozmawiasz i na czym zależy Twojeje grupie docelowej.
Dlatego zalecamy stworzenie buyer personas.
Psst: to tylko wymyślna nazwa dla fikcyjnej osoby uosabiającej cechy Twojego wymarzonego klienta.
W końcu 90% firm, które na nich polegają, rozwijają dokładniejsze zrozumienie swoich odbiorców.
Zacznij od zastanowienia się nad ich grupą wiekową, lokalizacją, zawodem, dochodem i, co najważniejsze, jakie ich problemy mogą być rozwiązane dzięki Twoim produktom lub usługom. Następnie zbadaj ich zwyczaje internetowe: na jakich kanałach social media są najbardziej aktywni? W jaki sposób zazwyczaj szukają i kupują produkty?
Kiedy już to zrobisz dla każdego segmentu grupy docelowej, nadaj każdemu z nich nazwę a nawet użyj zdjęcia profilowego, aby je zapamiętać.
2. Bądź aktywny społecznie dzięki jednej z najważniejszych strategii marketingu cyfrowego dla startupów
Jako nowa firma nie możesz sobie pozwolić na rezygnację z mediów społecznościowych! Jeśli rozważałeś je, ale zniechęcił Cię fakt, że wyglądają na przesycone, zastanów się jeszcze raz i już teraz stwórz swoje konta biznesowe.
Jasne, Twoi konkurenci będą już mieli o wiele więcej followersów, ale jako startup możesz nadal znaleźć swoją własną przestrzeń, a nawet dążyć do wyższych wskaźników aktywności.
Sztuką jest, aby zdywersyfikować swoje wysiłki na kilku różnych kontach w social media, nie przesadzając (zacznijmy od trzech!).
Nie zapominaj, że Twoja strategia social media nie powinna polegać wyłącznie na promowaniu produktów i chwaleniu się swoimi osiągnięciami.
To Twoja szansa na wniesienie wartości do grupy docelowej poprzez stworzenie wysokiej jakości treści, która ich informuje lub bawi. Tylko 20% Twoich postów powinno dotyczyć bezpośredniej promocji!
3. Uczyń SEO oraz local SEO priorytetem
Jeśli zbudujesz swoją stronę firmową bez uwzględnienia optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, to może i będzie ona wyglądać rewelacyjnie, ale… kto ją znajdzie?
Stworzenie lub zainwestowanie w strategię SEO jest niezbędne w marketingu cyfrowym dla startupów. Pomaga ona zostać znalezionym w Google i innych wyszukiwarkach, ale nie tylko przez przypadkowych użytkowników lecz przez Twoich wymarzonych klientów!
Znajdź słowa kluczowe, które najlepiej opisują Twoją firmę i produkty, i nie bój się iść w kierunku niszy.
Jeśli sprzedajesz buty sportowe, może być praktycznie niemożliwe, aby uplasować się wyżej niż Nike i Adidas. Jeśli jednak celujesz w “wegańskie buty do biegania”, będziesz miał silną przewagę, ponieważ żadna z tych firm nie skupia się na tej niszy.
Powinieneś również rozważyć lokalne SEO, aby ludzie wpisujący zapytania typu “[twój typ firmy] w pobliżu mnie” lub “[twój typ firmy] w [twoim mieście]” mogli cię znaleźć.
Nie zapomnij dodać swojej lokalizacji do strony internetowej i połączyć ją z Google My Business i innymi odpowiednimi katalogami dla Twojej branży.
SEO wykracza poza słowa kluczowe i lokalizację. Musisz wziąć pod uwagę również UX (user experience): czy Twoja strona ładuje się szybko? Czy na telefonach wygląda równie dobrze jak na komputerach stacjonarnych?
4. Blog na stronie internetowej firmy
Czy wiesz, która strategia marketingowa skutkuje średnio o 434% więcej zaindeksowanych stron, 97% więcej backlinków i 67% więcej leadów? Powyższy nagłówek odebrał nam chyba element zaskoczenia, ale… tak, to blog!
Nie mówimy tu o żałosnych profilach MySpace, na których opowiadasz o swoim dniu, jak to wszyscy robiliśmy na początku lat 90-tych, ale o stronie blogowej na istniejącej stronie internetowej firmy.
Przy marketingu startupów stworzenie strategii content marketingowej jest kluczowe! Podobnie jak w przypadku mediów społecznościowych, rozdajesz darmowe treści, które edukują Twoich czytelników na tematy związane z branżą, zabawiają ich lub dają im odpowiedź na nurtujące ich pytania.
W ten sposób przyciągniesz i zatrzymasz większy procent swojej docelowej publiczności i uplasujesz się wyżej w wyszukiwarkach, kierując się większą ilością słów kluczowych (w końcu każdy wpis na blogu to nowa strona).
Dzięki odpowiedniej strategii marketingu treści, możesz również przekształcić te leady w płacących klientów i ustanowić siebie ekspertem w swojej branży.
5. Nie zapominaj o wideo
Zdjęcia są nadal fajne, ale to wideo jest teraz ulubionym przez użytkowników typem treści w mediach społecznościowych.
Wraz z rozwojem funkcji takich jak Instagram stories i reels oraz platform opartych na wideo, takich jak TikTok, nie powinno to dziwić.
A jednak wciąż jesteśmy zaskoczeni, widząc jak wiele firm ignoruje to medium! Wybitne treści wideo mogą być jedną z najskuteczniejszych strategii marketingowych dla startupów. Przykuwa uwagę Twoich użytkowników, ma potencjał, aby przejść viralowo na portalach społecznościowych i może pomóc Ci wyrazić swoje koncepcje w bardziej bezpośredni sposób.
Ale wideo nie musi kończyć się na mediach społecznościowych: możesz je wykorzystać także na swojej stronie internetowej, zarówno na landing page’ach, jak i we wpisach na blogu.
6. Korzystaj z pay-per-click (mądrze)
Wiemy że jako początkujący, budżet jest Twoją piętą Achillesową. Podczas gdy wyrzucanie pieniędzy w kierunku przypadkowych działań reklamowych, świadoma strategia pay-per-click nie musi okazać się strzałą trafiającą w Twoją piętę.
Ponownie, zamiast stać się szumem i marnować pieniądze, próbując zadowolić wszystkich, celuj w swoją grupę docelową, tworząc strategię PPC z reklamami, które naprawdę przemawiają do Twoich potencjalnych klientów.
Nie zapominaj, że jesteś obciążony tylko wtedy, gdy ktoś faktycznie na nie kliknie.
Powiedzmy że ktoś googluje “skarpety bawełniane vintage”, jest bardzo prawdopodobne, że jest gotowy kupić jakąś pare skarpetek. Jeśli trafiasz do właściwej grupy odbiorców (widzisz dlaczego potrzebujesz buyer personas?), to na pewno warto będzie przedtwić im Twoją ofertę.
7. Spersonalizuj swoje E-maile
Za każdym razem, gdy ktoś ląduje na Twojej stronie internetowej, jest to potencjalna szansa na przekształcenie tego, w silny lead. Aby to zrobić, musisz zdobyć ich adres e-mail, w przeciwnym razie odejdą i zapomną o Tobie.
Kiedy już je zdobędziesz – na przykład zaoferujesz im zniżkę lub produkt do pobrania – możesz wysłać im swój newsletter.
Mimo to nie chcesz, aby brzmiało to tak, jakbyś mówił do siebie lub bezosobowego tłumu: zwracaj się bezpośrednio do czytelnika i mów o rzeczach, na których mu zależy!
To nie przypadek, że 74% marketerów przekonuje do personalizacji, twierdząc, że zdecydowanie zwiększa ona zaangażowanie klientów.
Używaj ich imion, mów o ich problemach i pokaż im, jak Twoje produkty mogą je rozwiązać.
Możesz również wykorzystać swoją strategię e-mail marketingu, aby skierować ich do swoich wpisów na blogu lub zawrzeć kilka tytułów w swoim newsletterze, aby pokazać im wartościowe treści, które mogli przegapić.
Chcesz rozwinąć swój nowy biznes?
Jeśli potrzebujesz większej liczby potencjalnych klientów, skontaktuj się z nami już dziś.
8. Stwórz program poleceń lub program partnerski
Powiedzmy, że idziesz ulicą i zatrzymuje Cię przedstawiciel handlowy, który chce Cię przekonać do zakupu pakietu wakacyjnego. Zainteresuje Cię jego oferta? Prawdopodobnie nie.
Ale co jeśli twój najlepszy przyjaciel mówi ci wszystko o tym, jak ten pakiet wakacyjny zaoszczędził im mnóstwo pieniędzy i sprawił, że ich proces rezerwacji był znacznie łatwiejszy? Bardziej prawdopodobne, prawda?
Taka jest po prostu ludzka natura: jesteśmy bardziej skłonni uwierzyć lub przyjąć jakiś pomysł, jeśli pochodzi on od kogoś, komu ufamy.
Tak właśnie marketing afiliacyjny zrewolucjonizował cyfrowy świat, generując od 15% do 30% całej sprzedaży dla marek!
Nagradzaj klientów, którzy polecają Ci znajomego, dając im soczystą zniżkę lub inne atuty, a także stwórz program partnerski dla blogerów, którzy chcą promować Twoje produkty.
9. Wykorzystaj siłę influencer marketingu
Z tego samego powodu (ludzie ufają rekomendacjom, które pochodzą od tych, którym już ufają) powinieneś wykorzystać influencer marketing. 49% konsumentów polega na rekomendacjach swoich ulubionych influencerów, więc dlaczego nie zachęcić ich do wspierania Twoich produktów?
Siła influencerów, jeśli chodzi o marketing startupów, sięga jeszcze dalej: mogą oni pomóc Ci w dotarciu do Twojej niszy, umieszczając Twoje produkty tuż przed oczami Twoich wymarzonych klientów, nawet jeśli masz jeszcze niewielką grupę odbiorców.
Dzięki temu zaufaniu i temu, że ludzie generalnie wolą organiczne treści, influencer marketing może wygenerować 11x wyższy wskaźnik ROI niż PPC.
Zacznij docierać do odpowiednich influencerów w swojej branży!
10. Przeprowadź interesujący konkurs
Wreszcie, często pomijaną, ale ciekawą strategią marketingową dla startupów jest zorganizowanie giveaway lub przeprowadzenie konkursu.
Kusząc ich rozrywkową stroną i możliwością wygrania nagrody, przykuwasz uwagę swoich odbiorców nawet wtedy, gdy tak naprawdę niewiele jeszcze o Tobie wiedzą.
Ponieważ prawdopodobnie poprosisz ich o udostępnienie swojego postu i oznaczenie kogoś, kto weźmie w nim udział, nowe osoby również dowiedzą się o Twojej marce.
Nic dziwnego, że konkursy mają 34-procentowy współczynnik konwersji!
Są to jedne z najskuteczniejszych strategii marketingu cyfrowego dla startupów: po sprecyzowaniu swojego USP i grupy docelowej, mogą one pomóc Ci wyróżnić się na tle największych konkurentów!
Potrzebujesz pomocy? W BeeBrilliant! zajmiemy się dla Ciebie marketingiem cyfrowym, od SEO przez strategie treści po socials i wiele więcej.