10 sposobów na pozyskiwanie leadów sprzedażowych online

W dzisiejszych czasach, gdy konkurencja jest silniejsza niż kiedykolwiek i wszyscy starają się zwrócić na siebie uwagę w Internecie, nie jest łatwo wygenerować potencjalnych klientów online. A sprawić, aby Twój głos wyróżniał się spośród innych jest jeszcze trudniej.

Nie trzeba jednak „krzyczeć”, aby zostać wysłuchanym. Opracowując odpowiednią strategię generowania leadów, będziesz mógł przyciągnąć klientów organicznie i selektywnie, zamiast marnować dużo czasu i pieniędzy na reklamy w Internecie.

Pozwól nam przedstawić, jak tego dokonać.

Nasz przewodnik po generowaniu leadów online

Jeśli zastanawiasz się, co dokładnie oznacza słowo ‘lead’, to już wyjaśniamy. Lead to potencjalny klient, który jest zainteresowany Twoimi produktami lub usługami. Proste.

Pozyskiwanie leadów sprzedażowych 

Dawno minęły czasy niechcianego telemarketingu i sprzedaży „od drzwi do drzwi” (na szczęście, dodamy). Dzisiejsi klienci i firmy naprawdę cenią swój czas i są o wiele bardziej selektywni. Z pewnością nie chcą być nękani ani błagani o zainteresowanie twoim produktem. Twoja najlepsza szansa na wywarcie pozytywnego wrażenia, to przyciągnięcie ich uwagi w świecie online. Poprzez świadome połączenie dobrze ukierunkowanych strategii marketingowych i sprzedażowych zdobędziesz więcej potencjalnych klientów.

Jak generować leady sprzedażowe online – podstawy.

Przede wszystkim musisz upewnić się, że znasz swoich docelowych odbiorców jak własną kieszeń. Pamiętaj, że nie tylko krzyczysz i liczysz na to, że Cię usłyszą. Szepczesz do odpowiednich uszu, selektywnie przyciągając osoby pasujące do określonych danych demograficznych, zamiast próbować zainteresować przypadkowych użytkowników. Dlatego ważne jest aby stworzyć strategię z dokładnym planowaniem.

Digital lead generation planning

Ponieważ każda firma jest inna, zalecamy wypróbowanie różnych technik i okresowe ich sprawdzanie. Warto upewnić się, które faktycznie działają dla Ciebie i Twojej firmy zanim zainwestujesz większe pieniądze. Czasem nie jedno rozwiązanie, ale mieszanka kilku praktyk może świetnie się uzupełaniać i stanowić podstawę ogólnej strategii.

Brzmi dobrze, ale nie jesteś pewien od czego zacząć?

Zacznij tutaj!

10 sposobów na pozyskiwanie leadów sprzedażowych


1. Stwórz silny magnes na klientów

Lead magnes jest zachętą dla klientów, na przykład darmową treścią, którą konsument może uzyskać w zamian za informacje kontaktowe, takie jak adres e-mail, numer telefonu i tym podobne. Skuteczne przyciąganie leadów, to ściślej mówiąc coś, co zapewnia użytkownikom dokładnie to, czego potrzebują. Odkryj, czego Twoi odbiorcy docelowi szukają w Internecie. Zaskocz ich darmowym plikiem PDF na ten temat lub kodem rabatowym na określony produkt. To sprawi, że poczują się zrozumiani, jakbyś czytał w ich myślach.


2. Buduj ukierunkowane reklamy w mediach społecznościowych

Nie zalecamy marnowania pieniędzy na reklamę dla mas, ale… sprecyzowana kampania pasującą do danych demograficznych Twoich potencjalych klientów? Tak, jak najbardziej! Dowiedz się, w których mediach społecznościowych Twoja grupa docelowa jest najbardziej aktywna. Przygotuj spersonalizowane reklamy, które wzbudzą ich zainteresowanie i przerwą ciągłe przewijanie.


3. Wypróbuj reklamy Google

Jeśli użytkownik poszukiwał czegoś w Google, oznacza to, że jest już tym czymś trochę zainteresowany. Odkryj najtrafniejsze słowa kluczowe dla swojej firmy i ustalaj stawki jakie jesteś przygotowany zapłacić za wybrane zwroty, aby pojawiały się u góry strony SERP (strona wyników wyszukiwania).


4. Pracuj nad SEO

Chociaż eksperymentowanie z płatnymi reklamami może być korzystne, pamiętaj, że niekoniecznie musisz wydawać pieniądze, aby pojawić się na upragnionym pierwszym miejscu SERP. Poprawa SEO Twojej witryny poprzez optymalizację pod kątem odpowiednich słów kluczowych, które trafiają do Twojej grupy docelowej, pomoże im odnaleźć Cię w organiczny sposób.


5. Rozpowszechniaj interesujące biuletyny

Jeśli stworzyłeś skuteczny lead magnes, zwykle oznacza to, że Twoi potencjalni klienci subskrybują Twój biuletyn, aby otrzymać gratisowy prezent, który im obiecałeś. Nie pozwól, by uderzyli w przycisk ‘REZYGNUJ Z SUBSKRYPCJI’ następnego dnia! Utrzymuj ich zaangażowanie, poprzez produkcję interesujących informacji, które przynoszą im wartość za każdym razem, gdy je otwierają.


6. Bądź aktywny w mediach społecznościowych

Wszyscy Twoi obserwatorzy w mediach społecznościowych to potencjalni klienci. Przyciągnąłeś ich uwagę i zdecydowali, że chcą usłyszeć od ciebie więcej. Jednak media społecznościowe są konkurencyjne, a użytkownicy szybko się nudzą i wciskają przycisk „unfollow”. Nie bądź leniwy ani nie publikuj postów tylko po to, aby publikować: stwórz unikalną strategię, która wymaga regularnych wybitnych treści. W ten sposób nie tylko przyciągniesz więcej obserwujących, ale będziesz w stanie zachować większość z istniejących.


7. Bloguj, bloguj i jeszcze raz bloguj

Blogowanie na witrynie firmy jest, wraz z poprzednimi dwoma punktami, niezwykle przydatną częścią strategii content marketing. Jak wiadomo z Demand Metric, content marketing może wygenerować trzykrotnie więcej potencjalnych klientów niż marketing tradycyjny, a kosztuje o 62% mniej. Wynika to z faktu, że artykuły związane z Twoją tematyką pomagają Ci ustanowić autorytet w branży i budować zaufanie. To jeszcze nie wszystko. Każdy blog pozwala Ci optymalizować treść na wybrane słowo kluczowe z długim ogonem, pomagając ci uzyskać wyższą pozycję w rankingu, poprawiając SEO witryny i docierając do większej liczby potencjalnych klientów.


8. Publikuj krótkie filmy

Badania statystyczne wykazują, że 90% użytkowników uważa filmy za pomocne w procesie decyzyjnym a 64% z nich zbliża się do podjęcia decyzji o zakupie produktu właśnie po obejrzeniu video. Niezależnie od tego, czy publikujesz film w mediach społecznościowych, czy na swojej stronie internetowej (lub na obu), wykorzystaj w pełni zalety treści video, aby przyciągnąć uwagę docelowych odbiorców.


9. Pracuj nad Swoją stroną

Zapewne znasz powiedzenie : “Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz!”
To samo dotyczy Twojej witryny: ze średnią uwagą konsumenta online wynoszącą 8 sekund, strona docelowa musi natychmiast pokazać potencjalnym klientom, że Twoje produkty czy usługi są rozwiązaniem ich problemu. Czy twoja treść to przekazuje, czy może jest zbyt zwięzła lub zbyt zawiła? W jaki sposób angażujesz czytelnika? Czy przemawiasz językiem korzyści? Czy wszystkie informacje na stronie odpowiadają Twojej marce? Zacznij myśleć o tym wszystkim!


10. Twórz skuteczne CTA

Jedna rzecz, która może powstrzymać Twoich klientów docelowych przed ciągłym przewijaniem lub zapobiec odskakiwaniu od Twojej witryny w ciągu kilku sekund to CTA. Jest to wezwanie do działania czyli ‘call to action’ przycisk, którego nie mogą przegapić!
Nie banalne „dowiedz się więcej”, czy “kliknij tutaj” ale sprecyzowane działanie, które doprowadzi ich do rozwiązania tego konkretnego problemu, którego doświadczają teraz.

Chcesz pozyskiwać więcej leadów online?

Już dziś zacznij generować większy procent Twojej docelowej widowni!
Nasz zespół chętnie pomoże Ci w pozyskiwaniu i konwersji potencjalnych klientów.

Trendy w pozyskiwaniu leadów sprzedażowych w 2020

Teraz, gdy wiesz, jak pozyskiwać potencjalnych klientów online, nie zapomnij nadążać za duchem czasu. Oprócz 10 najważniejszych strategii, o których właśnie wspomnieliśmy, oto kilka trendów, które powinny wzrosnąć w 2020:

 • chatboty, aby zapewnić Twoim klientom natychmiastowy sposób interakcji z marką;
 • influencer marketing, to jeden z najbardziej dynamicznych trendów w świecie marketingu online. Dzięki internetowi i nowym mediom informacje, którymi dzielą się z nami influencerzy, szybko trafiają do ich potencjalnych obserwatorów.;
 • zwiększenie personalizacji, aby wyróżniać się na tle innych ofert z internetu;
 • jak wspomnieliśmy wcześniej, filmy, filmy i więcej filmów.

Definiowanie strategii Generowania Popytu

Czy ktoś w 1892 roku naprawdę potrzebował gazowanego napoju z liści koki? Raczej nie. A jednak Coca Cola rozkwitła i jest nadal najpopularniejszym napojem bezalkoholowym na świecie po ponad stuleciu.

Jaki wniosek z tej historii?

Niektórzy potencjalni klienci nie wiedzą, że potrzebują Twoich produktów czy usług. Co więcej, tylko 4% odwiedzających witrynę jest faktycznie gotowych do zakupu. Dlatego potrzebujesz odpowiedniej strategii, aby uświadomić potencjalnym konsumentom korzyści płynące z Twojej oferty i uchwycić ich we właściwym momencie.

Najskuteczniejszym sposobem na to jest opracowanie strategii opartej na danych, o której mówiliśmy wcześniej. Ale mamy dla Ciebie jeszcze inne techniki, które możesz rozważyć, aby zwiększyć lub stworzyć popyt:

 • wyświetlaj reklamy użytkownikom, którzy byli zainteresowani Twoimi produktami wcześniej, ale niewystarczająco, aby zaangażować się w natychmiastowy zakup;
 • dostarczaj konsumentom bezpłatne informacje ze swojej branży (kto nie lubi darmowych rzeczy?);
 • prowadź seminaria internetowe w celu promowania zaangażowania i budowania zaufania.

Marketing Internetowy do budowy pipeline i prognozy sprzedaży

Konsument zwrócił uwagę na Twoją ofertę. Wspaniale!

Ale co dalej?

Cóż, zdobycie zainteresowania klientów jest oczywiście fantastycznym osiągnięciem. Jednak ‘potencjalny interesant’ to wciąż jeszcze nie klient, a jeśli zapomnisz o rozwijaniu relacji z nim, nigdy klientem nie zostanie.

Ojoj!

Jak stwierdzono w Hubspot, 79% wszystkich leadów marketingowych nigdy nie dokonuje zakupu, a częstą przyczyną tego jest brak dalszego kontaktu z wcześniej rozważaną marką. Zasadniczo, jeśli o nich zapomnisz, zapomną o tobie. Zbuduj konkretny pipline sprzedaży, aby ułatwić tę konwersję:

 • Pozyskiwanie leadów sprzedażowych online
 • Kontakt z potencjalnym klientem
 • Sprzedaż
 • Interakcja po sprzedaży

Marketing internetowy pozwala kierować wysiłki sprzedażowe tam, gdzie mają one największe znaczenie. Koncentruje się nie tylko na pozyskiwaniu leadów sprzedażowych online ale również na pielęgnowaniu potencjalnych klientów.

Jak to robić?

Utrzymuj stały kontakt z potencjalnym konsumentem, budując relacje i zaufanie. Możesz to osiągnąć za pomocą tych samych technik marketingu cyfrowego, których użyłeś do wygenerowania prospektów: interesująca treść.

Wysokiej jakości treści, do których mogą odnosić się Twoi docelowi odbiorcy – czy to w formie postów w mediach społecznościowych, atrakcyjnych biuletynów czy blogów związanych z Twoją dziedziną – pozwalą Ci zdobyć pozycję lidera w branży i zyskać zaufanie i lojalność potencjalnych klientów, dopóki nie będą gotowe do zakupu.

Efektywne pozyskiwanie leadów sprzedażowych

Jak krótko wspomnieliśmy kilka rozdziałów temu, każda firma jest inna: dlatego coś, co wydaje się działać dobrze dla konkurencji, może nie działać dla Ciebie i odwrotnie. Z tego powodu ważne jest monitorowanie strategii, aby nie marnować czasu, pieniędzy i energii – lub, co gorsza, wszystkich wyżej wymienionych – idąc w złym kierunku.

Potrzebujesz pomocy przy generowaniem leadów?

Zespół BeeBrilliant! z przyjemnością zaoferuje Ci profesjonalne wsparcie marketingowe w pozyskiwaniu leadów sprzedażowych online. A co najważniejsze, przekształci Twoich potencjalnych interesantów w klientów. Sprawdź nasze usługi i skontaktuj się z nami, aby zacząć przyciągać większy odsetek docelowych odbiorców.

O autorze

Joanna Tracey BeeBrilliant! Marketing

Joanna Tracey – współzałożyciel BeeBrilliant! Doświadczony marketer a jej specjalność to strony internetowe i kampanie reklamowe. Razem z mężem stworzyli BeeBrilliant! Marketing, aby pomóc mniejszym i większym firmom czerpać korzyści z marketingu w sieci.