Pozycjonowanie lokalne czyli jak promować biznes regionalnie

Zastanawiasz się, jak lokalnie promować swój biznes bez zatrzymywania każdego przechodnia i błagania go, by przetestował Twoją ofertę? To dobrze, mądra kalkulujesz. Na szczęście dla Ciebie istnieje wiele sprytniejszych sposobów na pozycjonowanie lokalne.

Dodając lokalne SEO do swojej strategii marketingowej, możesz nawet wyróżnić się na tle konkurencji i zostać nową regionalną gwiazdą.

Od marketingu internetowego po ponadczasowe tradycyjne strategie – oto 10 wskazówek, jak robić to skutecznie!

10 wskazówek na skuteczne pozycjonowanie 

1. Utwórz konto Google Moja Firma

Po pierwsze, JUŻ TERAZ załóż konto Google Moja Firma!

Bez obaw, to nic trudnego, znasz Google Moja Firma. To ten niesamowity kwadrat pełen informacji, który pojawia się, gdy ktoś wyszukuje nazwę firmy.

Zawiera adres firmy, witrynę internetową, zdjęcia, recenzje, numer telefonu, godziny otwarcia i wiele innych przydatnych informacji.

Oprócz zapewnienia potencjalnym klientom przydatnego przeglądu Twojej firmy i natychmiastowego nadania profesjonalnego charakteru, pomoże Ci to dotrzeć do nowych konsumentów. Dotyczy to zarówno mieszkańców, jak i turystów, którzy znajdują się w Twojej okolicy.

Na przykład, gdy wpiszą zapytania takie jak „[Twój rodzaj firmy] blisko mnie” lub „Twój rodzaj firmy w [Twoim mieście]”, będziesz jednym z tych rewelacyjnych przedsiębiorstw, które pojawiają się zarówno w SERP, jak i w innych witrynach Mapy Google.

Para, która szuka szybkiego lunchu, może nie znać nazwy Twojej kawiarni i prawdopodobnie chciałaby mieć pewność, że udaje się w miejsce, które jest nadal otwarte, więc znacznie częściej wyszukuje hasło „kawiarnie blisko mnie”.

Ponieważ 46% wszystkich wyszukiwań w Google ma charakter lokalny, zdecydowanie nie chcesz przegapić tej okazji w SERP.

2. Zarejestruj się w dodatkowych katalogach biznesowych

Google Moja Firma jest najpopularniejszym z bloku katalogów internetowych, ale nie lekceważ wpływu, jaki mogą mieć inne witryny na pozycjonowanie lokalne Twojej firmy.

Dla przykładu proponujemy inne przydatne opcje jak Bing Places dla Biznesu, która działa bardzo podobnie do Google, Yelp lub Yell, które służą do znajdowania lokalnych firm pasujących do określonej kategorii.

Istnieje jeszcze wiele katalogów biznesowych, które mogą być jeszcze bardziej odpowiednie dla konkretnego sektora, takich jak TripAdvisor i OpenTable dla restauracji lub The Knot do planowania ślubów.

Poświęć trochę czasu na wygooglowanie najlepszych katalogów internetowych w Twojej branży i przejrzyj najpopularniejsze opcje. Istnieje wiele bezpłatnych list biznesowych, z których możesz skorzystać, ale jeśli dana witryna wydaje się być najbardziej rozpoznawalnym standardem w Twojej dziedzinie, może nawet warto zapłacić za jej wersję premium.

3. Zostań specjalistą od Facebooka

Chociaż niektórzy mogą twierdzić, że nie jest tak popularny jak kiedyś wśród najmłodszych grup demograficznych, Facebook jest nadal numerem jeden w sieci społecznościowej, z ponad 2,4 miliarda aktywnych użytkowników. Co najważniejsze, ma wiele funkcji, które mogą pomóc w promowaniu Twojej firmy lokalnie.

Pamiętaj, aby dodać swój adres i dane kontaktowe do strony swojej firmy, aby osoby, które na nią wpadły, mogły Cię zlokalizować i łatwo skontaktować się z Tobą.

Możesz także tworzyć zlokalizowane reklamy kierowane do grupy odbiorców w promieniu 2, 10, 15 mil lub w taki sposób, który najlepiej pasuje do Ciebie i Twojego modelu biznesowego.

Inną przydatną strategią jest dołączanie do lokalnych grup i interakcja z ich użytkownikami. Nie bądź jednak spamerem! Poświęć czas na udzielenie rzeczywistych porad i przydatnych informacji, aby ludzie mogli dowiedzieć się o Twojej firmie w sposób organiczny i w przyjemny.

4. Lokalne SEO w strategii mediów społecznościowych

Promote your business locally on social media

Twoja strategia w mediach społecznościowych wykracza poza Facebooka, prawda? Niezależnie od platform, z których korzystasz, nie zapomnij o swojej fizycznej lokalizacji podczas tworzenia planu publikowania.

Oznaczaj swoją lokalizację za każdym razem, gdy piszesz, zwłaszcza na platformach takich jak Instagram. W ten sposób masz większe szanse na pojawienie się na stronach eksploracji lokalnych mieszkańców lub na wyświetlenie postów użytkownikom, którzy przeprowadzają lokalne wyszukiwanie.

Czy są jakieś lokalne hashtagi, które możesz dodać do swoich podpisów? Przepraszamy, to było podchwytliwe pytanie: na pewno są! Od szerszych terminów, takich jak #ManchesterLife i #ChesterGram, po bardziej niszowe opcje, które są również specyficzne dla Twojej branży, poświęć trochę czasu na zbadanie hashtagów z lokalnym naciskiem.

Ponadto, jeśli chcesz, aby więcej osób w okolicy wiedziało o Twojej firmie, czasami warto publikować posty na interesujące lokalnie tematy. Możesz odwołać się do ekscytujących wydarzeń, które mają miejsce w mieście lub zrobić zdjęcia swoich produktów obok rozpoznawalnych punktów orientacyjnych.

Innym skutecznym sposobem promowania firmy lokalnie za pomocą mediów społecznościowych jest współpraca z blogerami lub wpływowymi osobami w Twojej okolicy. Będą oczywiście mieć tysiące fanów z innych części kraju lub z zagranicy, ale dzięki współpracy stanowią dla Ciebie największą szansę, by poznać ich lokalną grupę obserwatorów.

5. Reklamuj się w lokalnych gazetach i magazynach

Nie będziemy kłamać: reklamy w gazetach mogą być drogie. Na przykład całostronicowa reklama w Time będzie kosztowała $265,100.

Jednak lokalne gazety są znacznie tańsze: trzy cyfry, a czasem nawet mniej. To w połączeniu z taktyczną lokalizacją ich odbiorców przekłada się na znacznie bardziej opłacalny zwrot z inwestycji dla Ciebie.

Jeśli jeszcze nie wiesz, odkryj, jakie masz opcje, zarówno jeśli chodzi o lokalne gazety, jak i czasopisma. Zalecamy zacząć od skontaktowania się z publikacją, która najbardziej odpowiada Twoim docelowym odbiorcom.

6. Porozsyłaj tradycyjne ulotki

Chociaż marketing cyfrowy jest obecnie królem, nie zaszkodzi doprawić swoją strategię tradycyjnymi technikami, takimi jak ulotki informacyjne.

Najważniejsze jest abyś stworzył przyciągającą uwagę reklamę – być może ze specjalną zniżką, której nie można przegapić. Prześlij lub dostarcz ulotkę osobiście, do okolicznych skrzynek pocztowych.

Ale nie zaśmiecaj! Pomiń te skrzynki ze znakiem „bez niechcianej poczty”. Chyba że naprawdę chcesz, aby ludzie byli na Ciebie zirytowani, zanim jeszcze będą mieli okazję poznać Twoją ofertę.

7. Zaangażuj się w lokalną społeczność

Zaangażowanie się w społeczność to świetny sposób na regionalną i organiczną promocję firmy!

To, jak możesz to zrobić, naprawdę zależy od rodzaju działalności i tego, co masz do zaoferowania. Dla przykładu: możesz sponsorować zbiórkę funduszy lub brać udział w lokalnych wydarzeniach.

A może mógłbyś zorganizować samemu zbiórkę? Współpracując na przykład z niekonkurencyjną firmą? W ten sposób przedstawisz się w okolicy i będziesz zapamiętany i rozpoznawany lokalnie.

Inną miłą i skuteczną opcją jest przekazanie pieniędzy na rzecz lokalnej organizacji charytatywnej. Czy wiesz, że 91% klientów jest rzeczywiście bardziej skłonnych do przejścia na markę, która wspiera szczytny cel?

Chcesz lokalnie generować więcej leadów?

Już dziś zacznij przyciągać większy procent swojej grupy docelowej!
Nasz zespół z przyjemnością pomoże Ci przekształcić potencjalnych konsumentów w stałych klientów.

8. Jak skuteczne pozycjonowanować lokalnie i budować lojalną grupę klientów?

Sprzedajesz kawę? Super! Jednak bez względu na to, jak dobre są Twoje małe czarne, jest mało prawdopodobne, aby ktoś chciał przyjechać z Londynu do Manchesteru tylko po to, aby po zakupie dziewięciu filiżanek odebrać jedną darmową (#sorry). Jeśli jednak Twoja kawiarnia znajduje się w drodze do pracy potencjalnego klienta, dlaczego nie miałby skorzystać z tej oferty?

Programy lojalnościowe to sprytny sposób na lokalną promocję firmy. Co więcej, zachęcają ludzi do ciągłego wybierania Ciebie a nie konkurencję.

Nie zdziwiło nas, gdy okazało się, że 77% klientów jest bardziej skłonnych trzymać się produktów lub usług marki, jeśli mają program lojalnościowy. A jak to jest z Tobą?

9. Lokalne SEO strony internetowej

Pamiętasz, jak wspomnieliśmy, że prawie połowa wszystkich wyszukiwań ma charakter lokalny? Oprócz rejestrowania się w odpowiednich katalogach biznesowych naprawdę musisz pokazać Google, że znajdujesz się tam, gdzie się znajdujesz.

Na przykład połącz swoją stronę z Google Moja Firma, dodaj adres i upewnij się, że niektóre tytuły lub nagłówki stron mają coś w rodzaju „[rodzaj Twojej firmy] w [Twoje miasto]”. Ściślej: „najlepsza piekarnia w Chester” lub „nagradzani prawnicy w Liverpoolu”.

Ponieważ większość wyszukiwań lokalnych pochodzi z telefonów, musisz również zoptymalizować swoją witrynę pod kątem urządzeń mobilnych, aby zapewnić szybki czas ładowania, czytelny tekst i responsywną grafikę. W przeciwnym razie Google zastanowi się dwukrotnie, zanim poleci użytkownikom przestarzałą stronę statyczną.

10. Kieruj reklamy na lokalne słowa kluczowe i bloguj na odpowiednie tematy

Jest jeszcze jedno magiczne i często zapomniane narzędzie, którego możesz użyć do wyświetlenia w SERP lokalnych wyszukiwań: strona bloga na Twojej witrynie. Tak, ten, którego niektóre firmy używają we wstępnych artykułach, kilku o ich najnowszych produktach, a potem… cisza radiowa.

Nie bądź jak oni, nie przegap tego!

Oprócz tworzenia strategii treści obejmującej ważne tematy w Twojej branży, warto jest dodać kilka artykułów, które są istotne dla Twojego miasta lub obszaru.

Na przykład, jeśli masz hotel, możesz napisać post na blogu o najciekawszych zabytkach do zwiedzania w Twoim mieście. Masz sklep bez-mięsny? Napisz o nadchodzących ekscytujących wegańskich targach!

 

Jasne, zaplanowanie, wdrożenie i utrzymanie wszystkich tych strategii wymaga czasu, ale w rzeczywistości nie jest to tak trudne, jak myślałeś, prawda? Jeśli zastosujesz się do tych praktycznych wskazówek, jak pozycjonować lokalnie Twój biznes, wkrótce staniesz się znaną legendą miasta w swoim sektorze!

Potrzebuję pomocy? BeeBrilliant! zespół może zająć się pozycjonowaniem, mediami społecznościowymi i tłumaczeniem, aby skutecznie promować Twój biznes lokalnie. Skontaktuj się już dziś!

O autorze

Joanna Tracey BeeBrilliant! Marketing

Joanna Tracey – współzałożyciel BeeBrilliant! Doświadczony marketer a jej specjalność to strony internetowe i kampanie reklamowe. Razem z mężem stworzyli BeeBrilliant! Marketing, aby pomóc mniejszym i większym firmom czerpać korzyści z marketingu w sieci.