Strony www – O czym należy pamiętać

W dzisiejszych czasach podstawowym elementem marketingu internetowego jest posiadanie strony www. Nie ważne czy jesteś małą, jednoosobową firmą czy większym przedsiębiorcom. Twoja strona internetowa jest pierwszym kanałem komunikacji z klientem.

Obecnie na rynku jest wiele portali, które umożliwiają nawet laikowi budować strony www. Zgadzamy się w 100%, iż strony takowe mogą wyglądać całkiem przyjaźnie. Aczkolwiek nie da się ukryć, iż bez większej pracy nad witryną, prócz ładnej oprawy, nie będzie ona spełniały żadnej innej funkcji.

Zdefiniuj jasny cel strony www

Jasno sprecyzowany cel pomoże wyrazić ofertę usług Twojej firmy a także nakierować czytelnika na podjęcie kolejnego kroku.

W przypadku stron e-commerce, kierujemy czytelnika do bezpośredniego zakupu.

Jeśli jest to strona oferująca usługi, sugerujemy głębszy przegląd artykułów i prowadzimy czytelnika do formularza kontaktowego.

A może zależy nam na rejestrowaniu użytkowników zainteresowanych specyficznym tematem? W tej sytuacji strony www mogą zawierać interesujące artykuły dostępne po rejestracji i zalogowaniu.

Jasny, przemyślany cel strony internetowej pozwala nam dobrać odpowiedni projekt, aby wyeksponować istotne elementy. W zależności od naszych celów, każda strona może posiadać inne funkcje jak: bezpośrednia płatność na stronie, formularze kontaktowe, artykuły do pobrania i tym podobne.

A jakie są Twoje cele? Jesli potrzebujesz pomocy, doświadczonej agencji, przejrzyj naszą ofertę.

Pamiętaj o podstawowych elementach

Poza wysokiej jakości zdjęciami i generalnym wyglądem Twojej strony www, należy pamiętać o kilku istotnych detalach:

 • Podróż czytelnika
  Bardzo często firmy płacą duże pieniądze za nietypowe strony www, które wygląda imponująco na pierwszy rzut oka. Niestety zbyt odmienny i odbiegający od norm projekt, choć graficznie idealny, szybko traci zainteresowanie odbiorcy.
  Czemu?
  To proste. Korzystamy z wyszukiwarek w intrenecie, aby szybko odnaleźć to czego szukamy. Ta sama zasada odnosi się do strony www. Czytelne i przejrzyste menu jest pierwszym krokiem do sukcesu. Strona internetowa na której łatwo i szybko można odnaleźć istotne informacje, budzi zaufanie odbiorcy i zachęca do głębszego serfowania. Z doświadczenia wiemy, iż bardziej standardowy i przewidywalny rozkład elementów zmniejsza wartość współczynnika odrzuceń.
 • Nakłoń do działania
  W zależności od celu Twojej strony www, daj znać użytkownikowi czego od niego oczekujesz.
  Umieść przyciski w widocznym miejscu, klarownie wyjaśniające następny krok.
  Użytkownicy chętniej skorzystają z oferty widząc bezpośrednie korzyści jak: DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ, BEZPŁATNA KONSULTACJA, POBIERZ ARTYKUŁ.
 • Resposywność na urządzenia mobile
  Liczba użytkowników mobilnych cały czas rośnie. Większość z nas, aby szybko odnaleźć najbliższą restauracje lub pomoc drogową serfuje używając telefonu komórkowego.
  Dlatego właśnie tak ważne jest, aby strony www dostosowywały się automatycznie do wielkości pulpitu.
  Ważne!
  Nie wszystkie elementy wyświetlane na dużym ekranie będą dobrze wyglądały na telefonie czy tablecie. Wersja mobilna musi być równie czytelna, przejrzysta i łatwa w obsłudze. Aby unikać niechcianych pomyłek przy nawigacji dotykowej, nie umieszczaj przycisków zbyt blisko siebie.
 • Strona główna a podstrony
  Główna strona, czyli strona domowa firmy to część portalu, gdzie króluje zasada „mniej jest więcej”.
  Dobrze rozstawione elementy przedstawiające najistotniejsze informacje o firmie, jak usługi, opinie klientów, najnowsze informacje, promocje będą przemawiać lepiej do klienta niż długie opisy.
  Dlaczego?
  Według badań nad eyetracking w odniesieniu do stron internetowych, tylko 16% internautów czyta treść słowo po słowie. Większość czytelników skanuje stronę wzrokiem. Skupiamy się na zdjęciach, krótkich tekstach pisanych większą czcionką i pierwszych słowach w tekście.
  Rozwiń temat głębiej na poszczególnych podstronach, a długie artykuły przedstaw w blogach.
  Budując podstrony zachowuj ten sam format lub bardzo zbliżony. Dzięki temu czytelnik będzie czuł się pewnie na naszej witrynie i szybko odnajdzie to czego szuka.

Strony www Eyetracking

Pozycjonowanie strony www

Czyli jak cię odnajdą

Jak już wspomnieliśmy wcześniej pięknie wyglądająca strona internetowa to nie wszystko, aby przyciągnąć klientów.

96,3% internatów używa wyszukiwarki Google w Polsce. Aby Twoja strona była widoczna na pierwszej stronie w tej wyszukiwarce, należy zainwestować w pozycjonowanie. To dość złożony proces, na który wchodzi wiele elementów miedzy innymi:

 • Budowanie Odnośników
  Należy zwrócić uwagę na linki zewnętrzne, aby nasza domena była traktowana poważnie przez Google. Jest to nic innego jak link do naszej witryny z innych stron internetowych. Ilość a przed wszystkim jakość tych linków gra tu ogromną role.
 • Słowa kluczowe
  Używając planera słów kluczowych dzięki witrynie Google Ads możesz wyszukać frazy i słowa związane z Twoimi produktami czy usługami. Wybierz te, które najlepiej pasują do Twojej działalności i gdzie ilość wyszukiwań jest satysfakcjonująca.
  Co to oznacza?
  Podejdź realistycznie do wyboru słów. Jeśli dopiero zaczynasz działalność wybierz mniej popularne, kilku elementowe słowa kluczowe a zwiększysz szanse na Twój sukces.
 • Odświeżaj kontent
  Google zmienia swój algorytm 500-600 razy do roku. Mimo tak wielu zmian, jedno jest pewno, Google lubi świeży materiał. Im częściej dodajemy nowe artykuły do strony www, tym lepiej wyglądamy w oczach Google. Oczywiście treść tych artykułów musi ścisłe wiązać się z naszą ofertą. Im dłuższa i ciekawsza, tym lepiej. Nie możemy również zapominać o linkach wewnętrznych i zewnętrznych oraz zdjęć odzwierciedlającej opisywane informacje.

Ponad 80% użytkowników nigdy nie odwiedza drugiej strony w Google. Dlatego warto rozważyć wszystkie wyżej wymienione elementy.
Efektywnie działające strony www to złożony proces, także jeśli sam nie masz czasu na marketing internetowy skontaktuj się z nami.

O autorze

Joanna Tracey BeeBrilliant! Marketing

Joanna Tracey – współzałożyciel BeeBrilliant! Doświadczony marketer a jej specjalność to strony internetowe i kampanie reklamowe. Razem z mężem stworzyli BeeBrilliant! Marketing, aby pomóc mniejszym i większym firmom czerpać korzyści z marketingu w sieci.