Jak korzystać z marketingu w mediach społecznościowych, aby efektownie rozwijać firmę.

W dzisiejszych czasach niemalże wszyscy mają konta w mediach społecznościowych. Nawet ta irytująca ciocia, której unikamy podczas rodzinnych zgromadzeń.
Twój biznes zdecydowanie też musi być aktywny w tym wirtualnym świecie! Korzystanie z mediów społecznościowych w celach marketingowych jest strategią pełną okazji do zaprezentowania osobowości firmy, dotarcia do szerszej grupy odbiorców docelowych, zdobywanie lojalnych fanów i zwiększenia sprzedaży.

Chociaż nie można pominąć znaczenia mediów społecznościowych dla małych firm, nie oznacza to, że wystarczy otworzyć kilka kont i mieć nadzieję na najlepsze. Najpierw potrzebujesz skrupulatnie zaplanowanej strategii, jeśli chcesz, aby wszystcy fajni użytkownicy (czyli docelowi odbiorcy) Cię polubiły.

Dlaczego i jak korzystać z mediów społecznościowych dla firm

Plan mediów społecznościowych to wszechstronna i opłacalna strategia marketingowa. Jasne, możesz wyświetlać płatne reklamy na większości tych platform, ale w tym artykule zajmiemy  się głównie bezpłatnymi wpisami.

W jaki sposób wykorzystywać media społecznościowe do marketingu?

Marki, firmy i przedsiębiorcy wykorzystują media społecznościowe w celach marketingowych, aby dotrzeć do właściwych odbiorców, zwiększyć świadomość marki, nawiązać kontakty z potencjalnymi klientami w celu utrzymania ich zainteresowania, i aby zwiększyć ruch na swojej stronie internetowej, a tym samym zwiększyć sprzedaż.

Choć początkowo były kontami osobistymi do interakcji z przyjaciółmi, platformy te zyskały obecnie centralną rolę we współczesnym marketingu. W końcu 97% klientów cyfrowych korzystało z nich w ciągu ostatniego miesiąca, i tam właśnie dzieje się aż 52% wszystkich odkryć marek online.

Marketing w mediach społecznościowych koncentruje się na tworzeniu treści multimedialnych, od postów tekstowych po zdjęcia i filmy. Jak każda strategia marketingowa, musi być starannie zaplanowana i stale analizowana, aby wiedzieć, co działa i co należy pominąć lub ulepszyć.

Jak ważne są media społecznościowe dla małych firm?

Zdjęcia aby udownidnić isnienie. Co w naszym przypadku może być tłumaczone jako „czy Twoja firma naprawdę istnieje, jeśli nie ma jej w mediach społecznościowych?” Niezależnie od twojego osobistego podejścia do dokumentowania swojego życia online, musisz zaakceptować fakt, że media społecznościowe są niezbędne dla Twojej firmy. Unikanie tych platform w zasadzie mówi Twoim klientom, że nie jesteś zainteresowany rozmową z nimi.

Ogromne firmy mogą mieć większy budżet reklamowy, ale mamy świetne wiadomości: ty – mniejsza rybka – masz ogromną przewagę nad nimi, jeśli chodzi o wykorzystanie mediów społecznościowych do marketingu. Zaangażowanie!

Firmy te nie mają czasu, aby odpowiedzieć na wszystkie otrzymane komentarze i, szczerze mówiąc, niektóre z nich tak naprawdę nie dbają o to. Wykorzystaj to i dbaj o komunikacje z Twoim klientem. Media społecznościowe to najlepsze miejsce dla mniejszych firm!

To nie przypadek, że 53% klientów woli kupować u mniejsze firmy bardziej, bo skupiają się na społeczności, zazwyczaj mają do opowiedzenia historię i inspirujący etos. Większość klientów uwielbia czuć, że wspiera te niezależne klejnoty: są one znacznie bardziej powiązane i dostępne niż ogromna międzynarodowa firma z założycielem miliarderów, który nie jest już nawet zaangażowany w działalność.

Wykorzystaj to na swoją korzyść!

Stworzenie doskonałej strategii w mediach społecznościowych, która koncentruje się na zaangażowaniu odbiorców docelowych, pozwoli również zwiększyć rozpoznawalność marki bez marnowania dużych pieniędzy na reklamy.

Która platforma jest odpowiednia dla Twojej firmy?

Powiedzmy, że szukasz znajomych. Czy wpadłbyś do lepkiego pubu, gdy wiesz, że wszyscy mają obsesję na punkcie nowego baru koktajlowego w mieście?

Nie. Pójdziesz tam, gdzie wiesz, że ich spotkasz, prawda?

To samo dotyczy Twojej strategii mediów społecznościowych.

Nie ma sensu koncentrować wszystkich wysiłków na Facebooku, jeśli docelowi odbiorcy spędzają połowę dnia nagrywając filmy TikTok (lub odwrotnie).

Zanim zaczniesz korzystać z mediów społecznościowych w celach marketingowych, koniecznie sprawdź dane demograficzne i nawyki odbiorców docelowych, aby zidentyfikować ich wirtualną krainę.

Możesz – i powinieneś – nadal być aktywny na więcej niż jednej platformie, ale marnowanie wysiłków na kanale, z którego nie korzystają konkretni odbiorcy, byłoby bezcelowe i czasochłonne.

Jak promować swoją firmę w mediach społecznościowych

Najlepszym sposobem na promocję firmy w mediach społecznościowych jest… nie promowanie jej.

Przynajmniej nie cały czas.

Jeśli powodem, dla którego interesujesz się wykorzystaniem mediów społecznościowych do celów marketingowych, jest to, że planujesz spamować swój kanał obserwujący dwoma lub trzema twardymi promocjami dziennie, równie dobrze możesz nie zawracać sobie głowy.

Oto, co powinieneś zrobić zamiast tego.

ak korzystać z marketingu w mediach społecznościowych

Miej jasną strategię mediów społecznościowych

Jeśli masz już konta społecznościowe dla swojej małej firmy, zacznij od przeprowadzenia audytu, aby zobaczyć, co działa, a co nie. Może to zabrzmieć bezczelnie, ale tak naprawdę dobrze jest spojrzeć na to, co robią twoi konkurenci (ćśśś, nie powiemy im).

Gdy masz już kilka dobrych pomysłów na to, co powinieneś, a czego nie powinieneś publikować, ustal sobie cele SMART. Zalecamy utworzenie kalendarza zgodnego ze złotym współczynnikiem 80:20, przy czym 80% to treści wysokiej jakości, które edukują lub bawią odbiorców, a tylko 20% postów promocyjnych (chyba że jesteś wyłącznie eCommerce).

Tak, mówimy poważnie.

 

Bądź konsekwentny

Twoje kanały mediów społecznościowych powinny wyglądać i odpowiadać Twojej witrynie, doświadczeniom w sklepie (jeśli masz fizyczną lokalizację) oraz pozostałej części Twojej strategii marketingowej.

Nie oznacza to, że musisz opublikować dokładnie te same podpisy na wszystkich platformach, ale musisz zachować spójny ton marki, a także ten sam styl fotografowani lub edycji wideo. Twoi obserwatorzy powinni natychmiast rozpoznać, że to ty, nawet bez patrzenia na uchwyt lub nazwę strony.

Ważna jest również zgodność z postami: Twoi obserwatorzy będą wiedzieć, czego mogą oczekiwać od Ciebie i kiedy. Opracuj harmonogram, który będzie odpowiedni dla Ciebie i Twoich klientów (ponownie, jak często Twoi konkurenci publikują ogłoszenia? Czy osiągają dobre wskaźniki zaangażowania, gdy publikują częściej czy rzadziej?).

Pamiętaj, że więcej niekoniecznie oznacza lepiej.

Wiele postów dziennie będzie uznawanych za spam. W tym samym czasie nie powinieneś znikać przez tygodnie. Zawsze lepiej jest dać sobie realistyczny harmonogram publikowania, który można faktycznie utrzymać, niż rozpocząć nową strategię mediów społecznościowych, publikując codziennie, a następnie uświadomić sobie, że nie jest ona dla ciebie odpowiednia.

Chcesz zbudować popularność w mediach społecznościowych?

Zwiększ świadomość swojej marki poprzez kanały społecznościowe z naszą pomocą.

Skoncentruj się na treściach, które mają wartość

Jest to prawdopodobnie najważniejsza wskazówka, jaką możemy Ci dać:

Nie wyobrażaj sobie swoich mediów społecznościowych jako miejsca chwalenia się swoimi produktami i osiągnięciami, ale jako sposobu na zwiększenie wartości dla odbiorców.

Użytkownicy są teraz bardzo wybiórczy w kwestii tego, kogo obserwują, i tak: dążenie do większej liczby obserwujących niż kont, które obserwujesz, jest czymś szczególnym, szczególnie na Instagramie. Jeśli Twoje treści nie są atrakcyjne wizualnie, jeśli nie sprawiają, że czytelnicy czują się szczęśliwi lub inspirowani, lub nie skłaniają ich do myślenia ani nie uczą czegoś nowego… nie zastanowią się dwa razy, zanim przestaną Cię obserwować.

Rodzaj treści i ich wartość zależy od tego, co sprzedajesz i co lubi twoja grupa docelowa.

Jakieś pomysły?

Spróbuj skoncentrować się na pokazywaniu za kulisami swojej firmy, udostępnianiu treści multimedialnych, zachęcaniu ich do wypróbowania samouczków, edukowaniu ich o swojej branży w angażujący sposób, łączeniu do najlepszych postów na blogu ze strategii marketingu treści i rozmawiaj z użytkowinikami bezpośrednio.

Twoja marka powinna być ludzka i mieć charakterystyczną osobowość, a strategia może pomóc Ci to wzmocnić.

 

Kontaktuj się z odbiorcami

Nie bez powodu nazywane są mediami społecznościowymi, a nie mediami typu „wszystko o mnie”. Nie tylko dlatego, że „ja” i „media” to zbyt wiele aliteracji, ale także dlatego, że platformy te zostały utworzone w celu nawiązywania połączeń. Nie jednokierunkowa rozmowa. Nie mów do nich z góry. Rzeczywise interakcje mają znaczenie!

Współdziałaj ze swoimi obserwatorami, odpowiadając na ich komentarze, odpowiadając na ich DM i dziękując im za otagowanie Cię na tym zdjęciu swoim produktem lub w restauracji. Jeszcze lepiej: spróbuj i aktywnie rozpocznij z nimi dialog, zadając pytania w swoich postach i opowiadaniach.

Muszą czuć, że zależy ci na ich opiniach. Jeśli to zrobią, mogą również przynieść ci bezpłatną reklamę: gdy udostępnią zdjęcia w Twojej fizycznej lokalizacji lub z Twoimi produktami, osoby, które nie obserwują Cię (jeszcze), ale obserwują je, dowiedzą się o Tobie. Tak, docierasz do jeszcze większej liczby osób za darmo. Dlatego zawsze dobrze jest zachęcać odbiorców do organicznych treści!

Jeśli zobaczą, że odpowiadasz na te zdjęcia, a może nawet udostępniasz je w swoim kanale i historiach, jeszcze bardziej prawdopodobne, że Cię w nich oznaczą.

 

Sprawdzaj wyniki swojej pracy

Media społecznościowe to nic innego jak marketing: musi być regularnie analizowany, aby zobaczyć, co działa, jakiego rodzaju postów są najbardziej angażujące, co nie wydaje się rezonować z grupą docelową, z której pochodzą Twoi obserwatorzy, o której godzinie są najbardziej aktywni itp.

Bez względu na to, co mówią niektórzy guru, nie ma jednej uniwersalnej formuły, jeśli chodzi o media społecznościowe: to metoda prób i błędów. Sprawdzaj dane regularnie (co tydzień, jeśli możesz), aby ciągle ulepszać wyniki.

Pamiętaj: korzystanie z mediów społecznościowych w celach marketingowych polega na nawiązywaniu kontaktów i zwiększaniu wartości dla odbiorców, a nie tylko na sprzedaży, sprzedaży i sprzedaży. Te pojawią się naturalnie, kiedy skupisz się na reszcie.

 

Czy wiesz, że jesteśmy ekspertami od mediów społecznościowych specjalizującymi się w współpracy z firmami takimi jak Twoja? Pozwól nam zająć się Twoimi kontami i opracować dla Ciebie odpowiednią strategię mediów społecznościowych. Skontaktuj się z nami, aby rozpocząć współpracę.

O autorze

Joanna Tracey BeeBrilliant! Marketing

Joanna Tracey – współzałożyciel BeeBrilliant! Doświadczony marketer a jej specjalność to strony internetowe i kampanie reklamowe. Razem z mężem stworzyli BeeBrilliant! Marketing, aby pomóc mniejszym i większym firmom czerpać korzyści z marketingu w sieci.